C. S. (Jim) Smith Caricatures Exhibition

This exhibition consists of 76 caricature sketches of university employees drawn by Charles Shuttleworth (Jim) Smith (1908 - 2001).

Mr Smith was an electrician/custodian at the university from the early 1950s until 1973. The sketches were all drawn before his retirement, so they generally consist of men who were employed at the university in the 1950s and 1960s.

The sketch of Terry Kennedy includes the remark "last opus of Jim Smith 1972", but it is unclear if this was indeed Smith's final sketch of the set, as none of the others are dated. The sketches mainly feature men who were employed in the various sections of the Property Department, but also include some who worked in the university administration. 

The sketches are framed and were originally on display in the Property Department, which later became known as Facilities Management. In 2011 the sketches were transferred to UNSW Archives by Facilities. 

C. S. (Jim) Smith (Courtesy Leonie Bedford)
C. S. (Jim) Smith (Courtesy Leonie Bedford)

Ted Andrews Electrician

Ted Andrews (Electrician)

Jock Arnot Cook

Jock Arnot (Cook)

Norm Arrowsmith (left) & Basil Noble Carpenters

Norm Arrowsmith (left) & Basil Noble (Carpenters)

Jack Atkinson Supervisor Gardeners

Jack Atkinson (Supervisor Gardeners)

Sir Philip Baxter Vice-Chancellor

Sir Philip Baxter (Vice-Chancellor)

Joe Bennett Joiner, Carpenters Workshop

Joe Bennett (Joiner, Carpenters Workshop)

Lynton Thomas Bond (?) Assistant Bursar

Lynton Thomas Bond (?) (Assistant Bursar)

Joe Bourke Bursar

Joe Bourke (Bursar)

Dick Colless Carpenter

Dick Colless (Carpenter)

Alfred Colwill Carpenter

Alfred Colwill (Carpenter)

Dr Frank Connors Chemical Engineering

Dr Frank Connors (Chemical Engineering)

Sam Cracknell Sports & Recreation Officer

Sam Cracknell (Sports & Recreation Officer)

Samuel Creasey Patrol

Samuel Creasey (Patrol)

Ted Davis Bursar

Ted Davis (Bursar)

Reginald Dawes Plumber

Reginald Dawes (Plumber)

Ted Doakes Plumber Attached to Faculty of Applied Science

Ted Doakes (Plumber Attached to Faculty of Applied Science)

Ron Egginton Gardening - Engineering Services

Ron Egginton (Gardening - Engineering Services)

Robert Fletcher Business Manager

Robert Fletcher (Business Manager)

Frank Gaskell Gardener

Frank Gaskell (Gardener)

Sylvester Gent Leading Hand Electrician

Sylvester Gent (Leading Hand Electrician)

Cyril Giles Foreman Electrician

Cyril Giles (Foreman Electrician)

William Gray Leading Hand Carpenter

William Gray (Leading Hand Carpenter)

Lenny Green Sign Writer

Lenny Green (Sign Writer)

Alan Hambly Custodian, Science Theatre

Alan Hambly (Custodian, Science Theatre)

Bill Hamilton Carpenter

Bill Hamilton (Carpenter)

Colin Hickey Electricians Assistant

Colin Hickey (Electricians Assistant)

Tony Jordan Leading Hand, Carpenters Workshop

Tony Jordan (Leading Hand, Carpenters Workshop)

Terry Kennedy Engineering Services

Terry Kennedy (Engineering Services)

George King Spray Painter/ Patrol Attendant

George King (Spray Painter/ Patrol Attendant)

Neville Kite Foreman Painter

Neville Kite (Foreman Painter)

Stanley Langdon Gardening

Stanley Langdon (Gardening)

Luis ? Gardener

Luis ? (Gardener)

Godfrey Macauley Registrar

Godfrey Macauley (Registrar)

Jack McAlister Cleaning Staff

Jack McAlister (Cleaning Staff)

Ron Maloney Carpenter

Ron Maloney (Carpenter)

Thomas Manly Gardener

Thomas Manly (Gardener)

Francis (Todd) Mealey Foreman Painter

Francis (Todd) Mealey (Foreman Painter)

Jim Meares Builders Labourer

Jim Meares (Builders Labourer)

Norman Morton Painter

Norman Morton (Painter)

Sir Rupert Myers Vice-Chancellor

Sir Rupert Myers (Vice-Chancellor)

Dr Max Napthali Student Health

Dr Max Napthali (Student Health)

Hunter Neilson Painter

Hunter Neilson (Painter)

Tom Nugent Plumber, Chemical Engineering

Tom Nugent (Plumber, Chemical Engineering)

Dennis O'Connor Spray Painter Maintenance

Dennis O'Connor (Spray Painter Maintenance)

Kevin O'Connor Plumber

Kevin O'Connor (Plumber)

Paul O'Connor Plumber

Paul O'Connor (Plumber)

Laurie O'Neill Assistant Bursar

Laurie O'Neill (Assistant Bursar)

CN1038-PhillipsBill.jpg

Bill Phillips (Builders Labourer)

Professor David Phillips Pro-Vice-Chancellor

Professor David Phillips (Pro-Vice-Chancellor)

Jack Powell Foreman Carpenter

Jack Powell (Foreman Carpenter)

Leslie Radford Electricians Assistant

Leslie Radford (Electricians Assistant)

Harry Reed Custodian

Harry Reed (Custodian)

Arthur Rigg Plumber

Arthur Rigg (Plumber)

Bill Russell Electrician

Bill Russell (Electrician)

Claude Sedgman Plumber

Claude Sedgman (Plumber)

Ronald Sedgman Foreman Electrician

Ronald Sedgman (Foreman Electrician)

Ralph Bernard Shaw Plumber

Ralph Bernard Shaw (Plumber)

Roy Shepherd Preventive Maintenance Officer/ Foreman Plumber

Roy Shepherd (Preventive Maintenance Officer/ Foreman Plumber)

Bill Shields Wood Machinist

Bill Shields (Wood Machinist)

Ron Soutar Carpenter

Ron Soutar (Carpenter)

Max Storey Joiner

Max Storey (Joiner)

Joseph Talbot Foreman Plumber

Joseph Talbot (Foreman Plumber)

CN1038-Thomas.jpg

Harry Thomas (Builders Labourer)

Ron Tingle Engineer

Ron Tingle (Engineer)

Unknown Carpenter

Unknown Carpenter

CN1038-Vallance.jpg

Harry Vallance (Builders Labourer attached to Plumbers)

Dirk van Dyke Architect's Office

Dirk van Dyke (Architect's Office)

Alan Watson Supervisor Maintenance

Alan Watson (Supervisor Maintenance)

Arthur Watson Gardening Staff

Arthur Watson (Gardening Staff)

Neil Wheeler Leading Hand Electrician

Neil Wheeler (Leading Hand Electrician)

George Whelan Gardening

George Whelan (Gardening)

Bill Winter Clerk of Works

Bill Winter (Clerk of Works)

Jack Wright Foreman Carpenter

Jack Wright (Foreman Carpenter)

Need more information?

Contact the Archives Team on 02 9385 2906 or email archives@unsw.edu.au

View the online archives search